BLIK – innowacyjne rozwiązanie na rynku płatności online

Pojawienie się na rynku millenialsów jako silnej grupy konsumentów wywołało prawdziwą rewolucję. Pokolenie cyfrowych tubylców, które od urodzenia obcuje z nowymi technologiami i nie wyobraża sobie funkcjonowania bez smartfona zawsze pod ręką to ludzie, którzy oczekują przede wszystkim szybkości i wygody. To dla osób o takich oczekiwaniach powstał system BLIK – błyskawiczne płatności mobilne przy użyciu telefonu komórkowego. Jak pokazują statystyki, był to strzał w dziesiątkę. W 2017 roku użytkownicy Blika wykonali 33 miliony transakcji, a statystyki wciąż rosną. Samych użytkowników było w ubiegłym roku już 6 milionów.

Czym jest BLIK? Jest to system płatności mobilnych, który wdrożono we współpracy z największymi bankami działającymi w Polsce. Korzystać z niego mogą klienci następujących instytucji finansowych: Alior Banku, Banku Millennium, Santander Bank Polska SA, ING Banku Śląskim, mBanku, PKO Banku Polskim, Inteligo, Orange Finansach, Getin Banku, T-Mobile Usługach Bankowych, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole oraz Pekao SA. W internecie BLIK jest wspierany przez największych operatorów płatności online takich jak Dotpay.

Jak działa BLIK? Aby z niego korzystać, trzeba ściągnąć na swoje urządzenie mobilne dedykowaną aplikację oraz zintegrować ją ze swoim kontem bankowym. W celu zatwierdzenia transakcji stosuje się jednorazowe kody, które są generowane przez aplikację. Dzięki temu finalizacja transakcji trawa zaledwie kilka sekund, co jest absolutnym rekordem na rynku płatności online. Dodatkowo takie rozwiązanie oznacza też bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – ponieważ nie musimy nigdzie wpisywać danych logowania do systemu bankowego, nie ma ryzyka, że zostaną on przejęte bądź w jakikolwiek sposób wyłudzone od posiadacza rachunku.

Gdzie można płacić Blikiem? System ten pozwala na dokonywanie zakupów zarówno w sklepach i serwisach internetowych, jak i w punktach stacjonarnych. W wielu miastach w Polsce wdrożono go także jako płatność za bilety komunikacji miejskiej. Bardzo ważną i cieszącą się dużą popularnością funkcjonalnością tego systemu są też przelewy błyskawiczne pomiędzy jego użytkownikami. Dzięki temu rozliczenie się ze znajomymi, nawet jeśli to drobna suma za wspólny wypad na piwo nie stanowi problemu – pieniądze błyskawicznie trafiają na konto odbiorcy. Co ważne, BLIK jest całkowicie bezpłatny dla użytkowników. W dodatku w wielu punktach zarówno internetowych jak i stacjonarnych na użytkowników BLIK czekają atrakcyjne promocje, zniżki i rabaty. 

 

Kategorie: Płatności online,

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #3