Czym jest retarder i dlaczego jest taki ważny?

Czym jest retarder i dlaczego jest taki ważny? - BizON Media

Trudno sobie wyobrazić prowadzenie własnej firmy transportowej i wykorzystywanie jako narzędzia pracy pojazdów, które nie mają odpowiedniego przeglądu lub ich stan techniczny budzi poważne zastrzeżenia. Komfort pracy kierowcy i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu jest ważne, dlatego wszystkie układy, w tym kierowania i hamulcowy, powinny być sprawne. Ważną rolę pełni retarder elektromagnetyczny. Czym jest ta część i dlaczego pełni tak ważną funkcję?

Wszystkie pojazdy dostawcze, w szczególności zaś ciągniki siodłowe, które wraz z całym wyposażeniem mogą ważyć kilkadziesiąt ton, zdecydowanie są narażone na bardzo intensywne użytkowanie, jak również ryzyko usterek. W trakcie jazdy taka masa jest również trudna do opanowania, zwłaszcza wtedy, który któryś z podstawowych układów, np. kierowania czy hamowania, nie funkcjonuje, jak należy.

Rozwiązaniem jest oczywiście odpowiednia diagnostyka, przeprowadzona w doświadczonym serwisie, jak również przez wykwalifikowane osoby. Dalsze kroki to naprawa poszczególnych elementów. Pomoc otrzymamy między innymi w serwisie Renz https://renz.pl/.

Co to jest retarder elektromagnetyczny?

Pojazd, który ważny kilkanaście ton oraz jest rozpędzony, bardzo trudno zatrzymać, a to stwarza śmiertelne zagrożenie dla kierowcy, jak również dla innych uczestników ruchu drogowego. Rozwiązaniem, które mocno wspomaga pracę układu hamulcowego, jest retarder Telma.

Retarder to zatem nic innego, jak ważny, dodatkowy hamulec, który montowany jest w samochodach ciężarowych. Dzięki jego wykorzystaniu jazda jest przyjemniejsza, kierowca zaś ma możliwość lepszego, pełniejszego zapanowania nad pojazdem.

Retardery elektromagnetyczne wykorzystywane są na przykład w czasie pokonywania tras pochyłych. Podstawą ich funkcjonowania jest silnik oraz prądnica, które skutecznie ograniczają obroty silnika.

Zobacz także:  https://mowia.pl/odpowiedni-serwis-sachs-jak-mozna-go-wybrac/

Dlaczego serwis?

Jak powszechnie wiadomo, zatrzymanie tak dużego pojazdu, jakim jest auto ciężarowe, nie należy do najłatwiejszych. Im sprawniejszy układ hamulcowy, tym szybsza reakcja pojazdu, a to może uratować nie jedno życie. Kompleksowy serwis tego typu elementów jest konieczny, jeżeli chcemy mieć pewność, że komfort jazdy będzie duży, że poruszamy się samochodem, który jest sprawny techniczne i bezpieczny.

Bez odpowiednio wyposażonego systemu hamowania, zapanowanie nad pojazdem, nawet na proste i generalnie dobrze przygotowanej drodze, może być bardzo trudne i doprowadzić do wypadku.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz