Szalunki ścienne – skuteczny sposób na przyspieszenie budowy domu

konstrukcja

Szalunki ścienne to dobrze znana metoda poprawiająca bezpieczeństwo oraz szybkość budowy zarówno tych małych, jak i wielokondygnacyjnych budynków. Nowoczesne firmy wykorzystują to rozwiązanie, aby działać oszczędnie i efektywnie. W jaki konkretnie sposób pomaga to w powstawianiu domów?

Czym właściwie są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne to element budowlany, który znajduje konkretne zastosowanie w trakcie budowy. Służy do kształtowania ścian w budynkach. Zasada działania jest względnie prosta. Szalunek ustawia się w sposób pionowy i wlewa się do niego, bezpośrednio od góry, mieszankę betonową. Po pewnym czasie wszystko zastyga, zdejmuje się z gotowego kształtu ściany szalunek i przestawia się go w nowe miejsce. Pracę kontynuuje się do czasu zakończenia wszystkich elementów ściennych.

Są one wykonane najczęściej ze stali ocynkowanej. Dzięki temu są niezwykle odporne na działanie wilgoci oraz nie ulegają korozji niezależnie od warunków atmosferycznych. Są przy tym niezwykle sztywne i odporne na działania mechaniczne.

Zobacz także:  http://buduj-dom.pl/budowa-domu-jakich-narzedzi-nie-moze-zabraknac/

W jaki sposób szalunek ścienny przyspiesza budowę domu?

Budowa domu z wykorzystaniem szalunków ściennych jest niesamowicie wygodna i szybka. Wynika to z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze sam szalunek jest lekki i łatwy do wdrożenia na budowie. Do jego obsługi nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy oraz cały proces może być wykonany przez zaledwie jednego robotnika. Współcześnie do ich montażu oraz transportu nie potrzeba nawet specjalistycznego żurawia. Zostały wykonane w taki sposób, aby umożliwić ręczny transport, między innymi dzięki specjalnym otworom. Po drugie jest to element elastyczny pod względem rozmiarów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć kilka szalunków ze sobą i jeszcze bardziej przyspieszyć proces budowy poszczególnych ścian. Wystarczy zaledwie kilka chwil, aby go zdemontować i przenieść w nowe miejsce w którym powstanie kolejny element domu. Szalunki różnych producentów wyposażone są najczęściej w uniwersalne zamki, które pozwalają swobodnie łączyć te elementy ze sobą.

Nic dziwnego, że praktycznie każda nowoczesna firma budowlana, która oszczędnie dysponuje swoim czasem sięga po rozwiązania mające na celu skrócenie poszczególnych etapów konstrukcji. Dzięki zastosowaniu szalunków ściennych jest to możliwe, a samo wdrożenie tego rozwiązania nie jest wcale skomplikowane. Należy też dodać, że nie zawsze konieczny jest ich zakup. W Polsce działają firmy takie jak na przykład https://szalbud.pl/, które zajmują się zarówno dystrybucją, jak i wypożyczalnią szalunków różnego rodzaju.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz