Wszystko o płatnościach mobilnych

Obecnie za zakupy w sieci możemy płacić przy użyciu naszego smartfonu. Jest to coraz popularniejsza metoda płatności, jednak nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego jak ten proces działa. Do płatności mobilnych zalicza się kilka typów, w tym transakcje zdalne oraz zbliżeniowe. Wśród konsumentów istnieje coraz większe zainteresowanie tymi metodami płatności, dlatego serwisy pośredniczące w transakcjach online, jak Dotpay, uruchomiły opcję mobilnych płatności, które posiadają wiele ciekawych zalet.

Płatności mobilne – w skrócie nazywa się m-płatnościami – to płatności bezgotówkowe, które prowadzone są z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Najczęściej do realizacji transakcji wykorzystuje się smartfony, laptopy bądź tablety. Urządzenia te muszą oczywiście umożliwiać swobodną łączność z Internetem bądź siecią telekomunikacyjną GSM, jeśli mają pozwolić na dokonanie i realizację transakcji. Ze względu na metodę komunikowania się urządzeń mobilnych wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje m-płatności: zdalne oraz zbliżeniowe.

Mobilne płatności zdalne
Obecnie metoda ta należy do najpopularniejszych m-płatności. Funkcjonuje na bazie połączenia między telefonem komórkowym a serwerem przy użyciu Internetu. Płatności, mobilne wykorzystujące systemy płatności internetowych, funkcjonują głównie na przelewach oraz na płatnościach kartami. To właśnie te metody są szeroko stosowane w sklepach internetowych i na innych stronach WWW. Dzięki nim można łatwo wykonać przelew lub zapłacić kartą. Istnieje również bardzo wygodna opcja podpięcia karty pod konto w systemie płatności, co oznacza, że przy kolejnym płaceniu w sieci nie będziemy musieli wprowadzać danych z naszej karty płatniczej.

Mobilne płatności zbliżeniowe
Opisywana metoda płatności występuje w technologii NFC, czyli Near Field Communications – Komunikacji Bliskiego Zasięgu. Mowa o bezprzewodowej technologii, która opiera się na wykorzystaniu fal radiowych w celu wymiany danych na bliską odległość. Najczęściej odległość ta powinna wynosić do kilku centymetrów. Jest to dobrze nam znane płacenie zbliżeniowe. Działa to tak, że kartę płatniczą z technologią NFC zbliżamy do urządzenia autoryzującego, przez co zostaje nawiązane połączenie i odbywa się szybki transfer danych. Dużym udogodnieniem jest to, że przy płatnościach nie przekraczających 50 zł nie trzeba wprowadzać kodu PIN, wystarczy zbliżyć kartę i po sprawie. Dzięki tej metodzie, proces płatności jest znacznie sprawniejszy i szybszy niż wcześniej. Technologia NFC działa również w telefonach komórkowych tak, że mobilne urządzenia stają się naszymi mobilnymi portfelami a smartfony działają jak karty płatnicze. Oznacza to, że wystarczy przyłożyć telefon do terminala w celu dokonania płatności i gotowe! Przykładem aplikacji wykorzystującej opisaną technologię jest system BLIK. 

Coraz częściej kupujemy online
Znaczna większość ankietowanych konsumentów deklaruje, że ceni sobie całodobowy dostęp do e-sklepów. Równie ważna okazuje się wygoda i brak konieczności wychodzenia z domu w celu dokonania konkretnego zakupu. Kolejne cenione udogodnienie to możliwość porównania ofert oraz atrakcyjniejsze ceny, na które zwróciło uwagę aż 55 % respondentów. Mobilne płatności online są szczególnie cenione za możliwość podpięcia do telefonu karty płatniczej oraz fakt, że transakcję można zrealizować z dowolnego miejsca o dowolnej godzinie. Urządzenia, przez które Polacy chętnie dokonują zakupów to głównie laptopy, które wciąż są najpopularniejszym narzędziem do realizacji transakcji online, jednak na drugim miejscu uplasowały się smartfony.

 

Kategorie: Płatności online,

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #2