Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas płatności online?

Pomimo tego, że platformy zajmujące się rozliczaniem płatności online działają w naszym kraju już kilka lat, część z nas nadal ma wątpliwości, czy tego typu transakcje należą do bezpiecznych. Nic dziwnego, że nie uśmiecha się nam podawanie wszystkich swoich danych operatorom – obawiamy się tego, że będą one w nieprawidłowy sposób przetwarzane lub przechwycone, co w najczarniejszych scenariuszach skończy się dla nas nieciekawie. Dziś chcemy rozwiać część Waszych wątpliwości i porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa podczas płacenia lub odbierania pieniędzy w wirtualnym świecie. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu. 

Polska radzi sobie bardzo dobrze
Wbrew temu, co czasem myślimy sobie o naszym społeczeństwie (np. że jesteśmy daleko za krajami Zachodnimi lub dalekowschodnimi pod względem rozwoju technologicznego), Polska radzi sobie bardzo dobrze! Jesteśmy jednym z przodujących krajów, jeśli chodzi m. in. o obsługę płatności online. Zastanów się, ilu Twoich znajomych nie posiada jeszcze karty płatniczej? Ilu nie korzysta z aplikacji bankowych? Albo ilu znasz ludzi, którzy nigdy nie zrobili przelewu przez Internet? Ich procent z dnia na dzień spada, bo nawet starsi ludzie coraz chętniej korzystają z tego typu ułatwień. Polska od lat sprawnie posługuje się nowymi narzędziami internetowymi – podczas, gdy w USA nadal popularne jest wypłacanie pieniędzy w czekach, a przelewy międzynarodowe są bardzo drogie! Kto zatem czuwa nad naszymi internetowymi transakcjami?

Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego
Lub traktujesz Internet jako Twój dodatkowy kanał dystrybucji, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy, zanim podpiszesz umowę z danym operatorem rozliczającym płatności online. Pomimo tego, że usługi te są świadczone w profesjonalny sposób, sprawdź, czy wybrany operator posiada wymagane zezwolenia i certyfikaty na prowadzenie działalności tego typu. Zajmie Ci to kilka chwil, bo powinien udostępnić te informacje na swojej stronie internetowej. Dzięki temu zyskasz pewność, że zarówno Ty, jak i Twoi Klienci powierzycie dane odpowiedzialnej firmie. Jakie to są wymogi? Zaprezentujemy Ci to na przykładzie firmy Dotpay, która na swojej stronie jasno i klarownie przedstawia zestaw wymogów. Po pierwsze, potrzebna jest zgoda Prezesa Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie systemu autoryzacji i rozliczeń jako Agent Rozliczeniowy w rozumieniu Ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych (Dz. U. z dnia 11 października 2002 r., nr 169, poz. 1385 z późn. zm.) – czyli dana firma musi posiadać status Agenta Rozliczeniowego. Po drugie, wymogiem jest zgoda Komisji Nadzoru Finansowego na oferowanie usług płatniczych jako Instytucja Płatnicza według Ustawy o usługach płatniczych. W pierwszym przypadku firmę kontroluje prezes Narodowego Banku Polskiego, a w drugim Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, czyli dwie niezależne od siebie instytucje!

Dodatkowe certyfikaty
Jednym z ważniejszych certyfikatów, jakie powinna posiadać firma zajmująca się rozliczaniem płatności internetowych jest Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) oraz Certyfikat Thawte Web Server Certificate.

 

Kategorie: Płatności online,

Autor

Ambroży fusion

Opis autora #1